
Renovatie woning Belgisch Park
Dit is de eerste blog over dit project. Zie de voortgang in de volgende blog: "Voortgang renovatie Belgisch Park"
Alexandria Garantie Aannemers werkt aan de renovatie en restauratie van een benedenwoning aan de Gentsestraat in Den Haag. De woning dateert uit 1918, en er is in meer dan een eeuw weinig aan gedaan. Een kolfje naar de hand van Julia Schlemmer van Alexandria Garantie Aannemers bv. “Hier gaat mijn hart sneller van kloppen. We brengen het terug in de sfeer van weleer met het comfort van vandaag.”
De Gentsestraat is onderdeel van ‘Het Belgisch Park’. Het oudste deel is aangelegd vanaf 1883 in opdracht van E. Cambier, directeur van de Société Anonyme Des Tramways de la Haye. In het begin van de 20e eeuw volgde een uitbreiding volgens een plan van I.A. Lindo uit 1903. In dit plan werd de Gentsestraat doorgetrokken. In deze periode werd ook het rijtje woningen gebouwd waar de woning deel van uitmaakt.
Woningisolatie naar moderne standaard brengen
Het pand werd rond 1918 voltooid. De te renoveren woning strekt zich uit op de parterre onder twee bovenwoningen. Onder de woning ligt een kelder. De laatste bewoner was een oude dame. Enige tijd geleden is de woning verkocht. De woning bevindt zich nog grotendeels in de staat waarin het destijds is opgeleverd. Met ‘oorspronkelijke details’, zoals dat heet. Maar ook slecht geïsoleerd en energetisch en akoestisch “zo lek als een mandje”, aldus Julia Schlemmer.

Bouwkundige uitvoering
De nieuwe eigenaar vroeg Otto Patijn van bureau Haag Architect een plan te maken om de woning te renoveren. Patijn vroeg vervolgens Alexandria Garantie Aannemers om de bouwkundige uitvoering op zich te nemen. “Het vroeg veel rekenwerk, maar uiteindelijk zijn we eruit gekomen”, zegt Schlemmer. Behalve Alexandria Garantie Aannemers is ook de firma P.H. Frauenfelder, loodgieters- en installatiebedrijf, betrokken bij de renovatie.
Kelder bewoonbaar maken
Een belangrijk onderdeel van de renovatie is het bewoonbaar maken van de kelder. Hiervoor is de kelder uitgediept en worden onder andere zogeheten koekoeken aangebracht om voldoende daglicht toe te laten. Hier komt de ervaring van Alexandria op het gebied van vochtwering van pas om een droge, leefbare ruimte van de kelder te maken. Het souterrain krijgt een ingang vanuit de tuin aan de achterzijde. Hiervoor maakt Alexandria Garantie Aannemers een gemetselde trap. Ook wordt een luchtzuiveringsinstallatie aangelegd. De kelderverdieping biedt straks onder meer plaats aan een sauna, badkamer en toilet.
Grandeur van vroeger: lambrisering en marmeren schouwen
Er komen nieuwe vloeren en kozijnen in de woning. “We brengen prachtige terrazzovloeren aan”, vertelt een enthousiaste Schlemmer. “Daarnaast komen de kroonlijsten en lambrisering terug en maken we openhaarden met marmeren schouwen. De woning krijgt de grandeur van begin 20e eeuw, maar dan wel met het energieverbruik en akoestische waarden van nu. Ook het glas in lood komt terug, maar dan wel ingepakt in HR ++ dubbel glas.”
Schilderwerk binnen en buiten
Alexandria Garantie Aannemers is in oktober 2020 begonnen met de renovatie. In de eerste maanden is de uitvoering wat vertraagd, mede doordat door de coronacrisis bouwmaterialen niet altijd op tijd geleverd konden worden. Inmiddels is de achterstand echter ruimschoots ingelopen. Schlemmer verwacht voor de bouwvak het binnenschilderwerk te kunnen doen. Want ook daarin zijn Alexandria en dochteronderneming Parkstaete Schilderwerken specialisten.